TAHTA KURUSU İLAÇLAMA

 

 

 

 

TAHTA KURUSU ANOTOMİSİ

Tahtakurusu Cimicidae familyasına bağlı oval bir yapıya sahip eklem bacaklı ve kan emici bir parazittir. Tahta kurularının 6 adet ayakları vardır. Tahtakurusu 6 mm boyundadır ve başlarında bir çift antenleri mevcuttur. Tahta kurularının ağızlarında hortumları vardır ve bu hortumlar gırtlaktaki oluklu yapı içinde bulunur. Tahta kurusu kan emeceği damarı tespit ettikten sonra hortumunu sokar ve kanı emer. Kan pıhtılaşmasını önlemek için bir sıvı salgılar ve bu sıvı dokuları uyuşturduğu için tahta kurusunu ısırdığı hissedilmez ve emdiği yer şişer. Tahta kurusunun geniş bir karın yapısı vardır ve kendi ağırlığının 3-6 katı kanı emebilir. Tahta kurusu ezildiğinde çok kötü koku yayar. Erişkin tahta kuruları bir şey yemeden 12 ay yaşayabilir ve az beslenerek de 3 yıl yaşayabilirler. Gündüzleri yarık ve çatlaklar içerisinde barınır. Gece çıkarak insanların kanını emerler.

Yatak tahtakurusu, tropikal tahtakurusu, kümes tahtakurusu vb.çeşitleri bulunur.
Tahta kurularının kanatları yoktur ve genelde renk olarak koyu kahvedir. Tahta kuruları yumurta şeklinde ürerler. Ilık,sıcak ve nemli yerlerde rahatlıkla üreme yapabilirler. Yumurtalarını genellikle yatak,yorgan ve eşyaların dikişli kısımlarına bırakırlar. Tek seferde 110-260 yumurta yapabilirler ve yavruların çıkış süresi 5-7 gündür. Tahtakuruları daha çok yaz aylarında görülür.Ev içlerinde ılık ve nemli ortam bulan tahta kuruları çok hızlı şekilde çoğalmaya başlarlar.Yumurtalarını parke,taban çatlakları,mobilya içlerine bırakabilirler.

TAHTA KURUSU ZARARLARI

Geceleri saklandıkları yerlerinden çıkarak insanların kanlarını emerek beslenirler.İnsan kanıyla da beslendikleri için bir çok mikrobu ve hastalığı yayarlar. insanı ısırdığı zaman deride kabarma, kaşıntı, kızarıklık, çıban şeklinde şişlikler gözlemlenir. Pasteurella pestis, alerjik reaksiyonlar M.Leprae, Bacillus anthracis, B.Recurrentin gibi bir çok hastalığı bulaştırırlar.

TAHTA KURUSU İLAÇLAMA

Tahta kurusu ilaçlama yapılmadan önce ilaçlama yapılacak  alanın ayrıntılı olarak etüt edilmesi gerekmektedir. Tahta kurusu ile mücadele için sıvı ilaçlar kullanılır. Tahta kurusu ilaçlama esnasında kesinlikle bakanlık onaylı özel ilaçlar ve profesyonel yöntemlerle ilaçlama yapmak gerekir. Şafak ilaçlama olarak müşteri memnuniyetine dayalı çalışmayı prensip edinerek ,Sağlık bakanlığı onayını ve tecrübemizi birleştirerek size 7/24 kesintisiz hizmet olanağıyla çözüm ortaklığı sunuyoruz.