PİRE TÜRLERİ

Bilindiği kadarıyla yer yüzünde 2000 farklı türe yakın  pire çeşidi bulunmaktadır. Pireler yaşamlarını farklı alanlarda sürdürmeleriyle dikkat çekerler ve  buna bağlı olarak her pire üzerinde yaşamını sürdürdüğü canlının ismini alır.

Günümüzde en çok bilinen pire türleri ise;

İnsan piresiToz piresiKöpek piresi, Pamuk piresi, Kedi piresiKuş piresi, Su piresidir.

İNSAN PİRESİ

insan piresi ilaçlama

insan piresi ilaçlama

Adından da anlaşılacağı gibi insanların üzerinde asalak olarak yaşayıp kanını emen ve ciddi olarak kalıcı zararlar verebilen bir pire türüdür. İnsan piresi insan vücudu dışında kolay barınamaz. İnsan piresi diğer pire türlerinde olduğu gibi kendi vücut ısısını taşıyıcısının vücut ısısına göre ayarlar ve bu şekilde taşıyıcının vücudunda uzun süre kalabilmeyi garantilemiş olur. Pire ilaçlaması mutlaka profesyonel olarak yapılmalıdır çünkü; İnsan piresi insan vücudundan bir günde 3 veya 4 defa  ağzındaki delici ve vakumlayıcı iğnesini kullanarak insanın etini deler ve buradan kan emer. Pire ısırığına maruz kalan kişi bunu hemen fark edebilir çünkü pire ısırığı ile beraber oluşan yanma, kaşınma ve acı hissedilir.

İnsan piresi taşıyıcısının kanını emdikten sonra dinlenmek için uygun bir yer bulup saklanır. Bazı evcil veya yabani hayvanlardaki pirelerde insanlara bulaşabilir.  Yani bir farenin ya da kedi köpek üzerinde parazit olarak yaşayan ve kanını emen bir pire fare ya da köpeğin ya da kedinin taşımış olduğu hastalığı çok rahat bir insana kan yolu ile bulaştırabilir. Bunun için pire ilaçlaması kesinlikle çok önemlidir. Pire çok çabuk çoğalan ve kontrolü zor bir haşere olduğu için pirenin fark edildiği alanın Sağlık Bakanlığından onaylı bir ekip tarafından acilen pire ilaçlama gerekmektedir.

 

KEDİ PİRESİ

kedi piresi ilaçlama

kedi piresi ilaçlama

Kedi Piresi kediler üzerinde yaşayan  parazit olarak pirelere verilen isimdir ve en ufak pire türüdür. Yine en fazla üreyen bir pire çeşitlerinin başında yer almaktadır. Kediler ile evlerimize taşınan bu pireler insanlar açısından da oldukça sıkıntı yaratmaktadır.. Kedi piresi üremesi için gerekli olan ısı şartlarına evlerimiz çok müsait oldukları için çok çabuk üremeye başlarlar ve kısa bir zaman içerisinde  içinde çoğalarak evlerimizi  istila ederler. Sizde evcil hayvan olarak kedi besliyor iseniz düzenli olarak kontrollerini yaptırmalı eğer  kedinizin  üzerinde pire var ise  veteriner hekim tarafından tedavi edilmeli kediniz tekrar eve getirilmeden evinizi profesyonel bir ilaçlama firması tarafından ilaçlanmalıdır.

 

KÖPEK PİRESİ

köpek piresi ilaçlama

köpek piresi ilaçlama


Köpek piresi  köpek ve yabani hayvanların (tilki, tavşan, kunduz, sincap v.b) üzerinde yaşamlarını sürdüren pire türüdür. Köpek piresi mitolojik olarak tıpkı insan piresinde olduğu gibi vücut ısısını üzerinde barındığı taşıyıcının   vücut ısısına göre ayarlaya bilmek gibi bir yeteneğe sahiptir. Eğer evinizde evcil hayvan besliyor iseniz köpek piresi türü ile sık, sık karşılaşma riskinin oldukça yüksek demektir. Pire çok çabuk çoğalan ve kontrolü zor bir haşere olduğu için pirenin fark edildiği alanın Sağlık Bakanlığından onaylı bir ekip tarafından acilen pire ilaçlama gerekmektedir.

 

PAMUK PİRESİ

pamuk piresi ilaçlama

pamuk piresi ilaçlama

Pamuk piresi yapı olarak diğer pire türlerinden farklıdır. Beslenmek için diğer pireler gibi kana ihtiyaç duymazlar. Evcil yabani hayvan veya insan üzerinde barınmazlar ve kan emmezler. Pamuk piresi beslenmek için sadece bitkileri kullanır. Üzerinde yaşadıkları bitkiler için çok büyük tehlike oluştururlar yapraklarını, gövdelerini, taç ve tomurcuklarını kemirerek bitkileri kurutur ve ürün veremez hale getirirler. Bu yüzden  pamuk piresinden kurtulabilmenin tek yolu ilaçlama yapılmasıdır. Fakat pamuk piresi ilaçlaması çok ciddi ve mutlaka doğru insektisitlerin kullanılması gerekmektedir ve asla korsan firmalara yaptırılmamalıdır aksi takdirde çevre ve insan sağlığı için tehdit oluşturduğu görülmüştür. Pamuk piresi mutlaka ilaçlamasını profesyonel pamuk piresi ilaçlama şirketlerine yaptırmalısınız. Pire çok çabuk çoğalan ve kontrolü zor bir haşere olduğu için pirenin fark edildiği alanın Sağlık Bakanlığından onaylı bir ekip tarafından acilen pire ilaçlama gerekmektedir.