PİRE İLAÇLAMA

pire ilaçlama

pire ilaçlama

Evinize ya da iş yerinize Pire ilaçlama yaptırmadan önce kısaca pireler hakkında bilgi edinelim. Pire ilaçlama yöntemleri diğer haşere ilaçlama yöntemlerine göre belirgin olarak farklılık gösterir. Bunun ana sebebi ise pire vücut anatomisinin diğer haşerelerden oldukça farklı olmasıdır.

Pireler omurgasız grubuna dahil olan eklem bacaklı sınıfından olup boyları 2 ile 4 mm arasında değişen kızılımsı kahve renge sahip olan haşere türleridir.
Bu zararlılar yapısal olarak yassı yapılıdırlar ve de bu yapıları hayvan tüyleri arasında oldukça kolay hareket etmelerini sağlar. Pirelerin toplamda 6 adet ayakları ve de ayaklarında konakçısı üzerinde çok iyi tutunabilmesini sağlayan pençeleri bulunmaktadır. Evde görülen pire daha çok kedi ya da köpekler aracılığı ile evlere taşınan pire türleridir. Pirelerin en büyük özelliklerinden birisi de çok güçlü sıçrama özelliğine sahip olmalarıdır. Öyle ki bu haşereler dikey olarak 20 cm ,yatay olarak ise 40 cm zıplayabilir. Pire türleri arasında en çok görülenleri şu şekilde sıralayabiliriz. insan piresi, kedi piresi, köpek piresi,  toz piresi, pamuk piresi ve de kuş piresi.  Pireler yumurta bırakarak ürerler ve de uygun sıcaklığa sahip olmaları halinde çok hızlı bir şekilde çoğalmaya başlarlar.
Bir hafta gibi kısa bir süre içerisinde 2 ,000 adet gibi inanılmaz yavru sayısına ulaşabilen pireler yumurtalarını toz, toprak içine ve zeminlere gelişi güzel bir şekilde bırakırlar.  İnsan piresi ise yumurtalarını elbiselerin dikişli kısımlarında, yaka altlarına bırakırlar . Yeterli ısıyı yakaladıklarında  8 ile 10 gün içinde pire olarak ortaya çıkarlar, eğer ortam ısısı yeterli gelmezse olgunlaşmaları 85–95 güne kadar uzama gösterebilir.PİRE İLAÇLAMA

pire ilaçlama

pire ilaçlama

Pire mücadelesi en zor olan zararlı türlerinin başında gelmektedir.  Bu sebeple Pire İlaçlama  yapılır iken ciddi ve de profesyonel bir çalışma yapılması oldukça önemlidir. Unutulmamalıdır ki; Pireler kan emerek beslenirler. En önemlisi insanlar ya da hayvanların üzerinde parazit (asalak) olarak yaşamlarını sürdürdükleri için bir önceki taşıyıcısında var olan her türlü hastalığı bir sonraki taşıyıcısına kan yolu ile bulaştırırlar. Bu sebepledir ki pire ilaçlama esnasında intesit seçimine oldukça dikkat edilmelidir.

Pireler yapı olarak yassı bir vücut yapısına sahiptirler ve bu yapıları hayvan tüyleri arasında kolay ve hızlı bir şekilde hareket etmelerini sağlar. Pireler sıcak ve ılıman iklimleri seven canlılardır. Erişkin pirelerin boyları 1mm ile 6 mm arasında değişkenlik gösterir. Pirelerin yaşam süreleri 1 ay ile yaşadığı ortama bağlı olarak 1 yıl olarak değişebilmektedir.  Pirelerin baş kısmı gövdelerinden daha ufaktır altı tane ayağı vardır. Pirelerin kanatları olmadığı için uçamazlar, fakat ön ayakları kısa arka ayakları ise daha uzun olduğu için uzun mesafeler zıplayabilirler. Pire eşsiz vücut anatomisi sayesine  çok uzun mesafelere zıplama yeteneğine sahiptirler yatay olarak 20 dikey olarak 40 cm sıçrayabilirler ve kendi ağırlıklarının 15 katı kadar kan emebilmektedirler.

Pire ilaçlamasında özel olarak hazırlanmış insektisitlerin kullanılması gerekmektedir.  Pire ilaçlama esnasında kokusuz ilaçlamada yapılabildiği gibi, kokulu ilaçların uygulanması hızlı verim alınabilmesi açısından tercih edilen bir yöntemdir. Şafak ilaçlama servisi olarak  buharlama yöntemini kullanarak son teknolojik sistemleri yakından takip ederek ve profesyonel bir ekiple hizmet vermektedir.  Ayrıntılı bilgi almak için lütfen bizi arayınız.

 

PİRE ISIRMASI

pire ısırığı

pire ısırması

Pire konakçısını aynı zaman içinde birçok defa ısırabilir.  Pire ısırdığında vücuttan kan emer ve pirenin vücudunda bulunan parazitler bu yol ile  ile ısırılan yerden insana geçer. Pire ısırmasına maruz kalan insan vücudunda ,ısırılan bölgelerde  kabarma, şişlik, kaşıntı meydana gelir. Pire ısırması esnasında meydana gelen ağrı ve kaşıntı sebebi ile gayri ihtiyati o bölgeyi kaşıma ihtiyacı duyarız. Bu durum ise var olan hastalıkların vücudumuza yayılma hızını arttırır. Bu yüzden pire ilaçlamasına maruz kaldığınızda en yakın sağlık kuruluşuna baş vurmayı unutmayınız.

 

 

PİRE HASTALIKLARI

Pireleri çok tehlikeli yapan özellikleri ısırmış oldukları bir önceki taşıyıcıda var olan tüm hastalıkları, yeni taşıyıcısına  yine ısırma yoluyla yaymalarıdır. Bu yüzden pire ilaçlaması oldukça kapsamlı ve profesyonel olarak yapılmalıdır.

Pire haşeresinin insanlara bulaştırmış olduğu bazı hastalıklarda şunlardır. Tifüs, humma mikrobu, veba, alerjik reaksiyonlar, dizanteri ve cilt hastalıkları gibi bir çok hastalıklarında öncüsü olabilir. Bu hastalıklar dışında bir önceki taşıyıcısının taşımış olduğu herhangi bir hastalığı da sonraki taşıyıcısına bulaştırabilir. Tüm bunlar göz önüne alındığında pire ilaçlamanın mutlaka profesyonel bir ekip tarafından yapılması gerektiğini anlayabiliriz.

 

PİRELERDE ÜREME

pireler de üreme

pireler de üreme

Pire larvaları iki bazen de üç kez deri değiştirdikten sonra bir tür koza örerler ve daha sonra pupa evresine girerler. Günlerce bu koza içerisinde kalan pupa, değişime uğradıktan sonra içinde bulunduğu kozadan yetişkin bir pire olarak çıkar. Pireler oldukça hızlı üreyen, bir hafta içerisinde 2,000 yavruya ulaşabilen bir haşere türüdür. Pireler  yumurtalarını toz, toprak içine ve zemine gelişi güzel bırakırlar gizlenme gibi bir sıkıntıları yoktur.

 

Pireler yumurtalarında olgunlaşma süresi bittikten sonra dışarıya çıktıklarında kan emebilecekleri insan veya bir hayvana ihtiyaç duyarlar hayatlarını kan emerek idame  ederler. Yaşadığınız mekanda  görmüş olduğunuz bir pire binlerce pire nin var olduğunun habercisidir. Olgun bir pireyaklaşık olarak 20 ye yakın yumurta bırakır. Pireler yumurtalarını genelde taşıyıcısının üzerine değil dış ortamlara bırakırlar.

 

PİRELER NE İLE BESLENİR

Pireler  birbirinden farklı  canlı organizmalar üzerinde yaşamlarını sürdürebilen canlılardır. Pire üzerinde bulunduğu canlının kanını emerek beslenirler. Bazı  Pire çeşitleri ise  bitkiler üzerinde bulunur ve bitkilerin yaprakları, taç kısımları ve yeni oluşan filizleri ile beslenirler.

 

PİRELER NERELERDE YAŞAR

Pirelerin yaşam alanları

Pirelerin yaşam alanları

Pireler  sıcak ve ılıman  iklim bölgelerinde ilkbahar ve yaz aylarında daha sık görülürler. Uygun ısı şartları oluştuğunda ise yılın on iki ayı üreyebilirler. Bodrum , çatı katları, bahçeler yani açık kapalı alan ayırt etmeksizin  her türlü ortamda görülürler. Pire evlerimizde sıklıkla  yorganlar, yatak, çarşaf içleri ve giysiler üzerinde görülürler.  İnsan eve hayvanların  derilerinin üzerinde yaşamlarını sürdürürler. Pireler genel olarak geceleri daha aktifdirler.

 

 

PİRELERİN ÖMRÜ NE KADARDIR

Pirelerin ömürleri yaklaşık olarak1 yıl  kadardır. Pire larvaları iki bazen de üç kez deri değiştirdikten sonra bir tür koza örerler ve daha sonra pupa evresine girerler. Günlerce bu koza içerisinde kalan pupa, değişime uğradıktan sonra içinde bulunduğu kozadan yetişkin bir pireolarak çıkar.