KIRKAYAK İLAÇLAMA

 

 

 

 

KIRKAYAK ANOTOMİSİ

Kırk ayak eklem bacaklıların yumuşakçalar grubuna dahildir. Türlerine göre boyları 0,5 mm ile 22 mm arasında değişiklik göstermektedir. Kırkayakların vücudu halkalardan oluşur ve her halkada 1 çift bacak vardır.Kırkayaklar çok ayaklıdır ve bütün ayaklar düzgün ve simetriktir.Yetişkin bir kırkayak üzerinde 200 e yakın ayakçık bulunmaktadır.Başlarında antenleri ve ikişer gözleri vardır ve antenler de koku alma tüyleri mevcuttur. Kırkayakların renkleri türüne göre kırmızımsı siyah,siyah ve kahverengi olabilir.Kırk ayaklar nemli ve rutubetli alanları severler.Yaşadıkları yerler orman,ağaçaltı,ağaç kabukları;evlerde ise çatı,bodrum ve iç alanlar,balkonlardır.Kırkayaklar yumurta bırakarak ürerler.yumurtalarını besin kaynaklarına yakın yerlere bırakırlar. Genellikle yavrular 13 ile 16 gün içinde yumurtalardan çıkar. Koşullar el verdiğinde binlerce sayıya ulaşabilirler.Kırkayaklar genellikle bitkilerin yeni filizlerini bitkilerin çürümüş kısımlarını ve ölen hayvanların etini tükettikleri gibi aynı zamanda yakaladıkları ufak böcek türlerini de yiyerek beslenirler.

KIRKAYAKLARIN SAĞLIĞA ZARARLARI

Kırkayakların derileri, pis kokulu, zehirli bir sıvı salgılar.Kırkayakların iri olanlarının salgısı, insan elini tahriş eder.Kırkayakların ısırması zehirlenmeye sebep olabilir ve taşıdığı mikrop itibariyle birçok hastalığa sebep olabilirler.

KIRKAYAKLARLA NASIL MÜCADELE EDİLİR

Kırkayakların bazı türleri taşıdığı zehir açısından çok tehlikelidir.Kırkayak ile mücadele için kesinlikle bakanlık onaylı özel ilaçlar ve profesyonel yöntemlerle ilaçlama yapmak gerekir. ŞAFAK ilaçlama olarak müşteri memnuniyetine dayalı çalışmayı prensip edinerek ,Sağlık bakanlığı onayını ve tecrübemizi birleştirerek size 7/24 kesintisiz hizmet olanağıyla çözüm ortaklığı sunuyoruz.