KENE İLAÇLAMA

 

 

 

KENE ANOTOMİSİ

Keneler otlak, çalılık ve kırsal alanlarda yaşayan küçük oval ve yassı şekilli kan emici parazitlerdir.Yapı olarak alttan ve üstten basık şekillidir. Kene eklem bacaklı olup 8 adet bacağı vardır ve bu özellik sayesinde diğer böcek türlerinden kolayca ayırt edilebilirler. Kenelerin bacak uçlarında çengel ve vantuzları vardır .Ön ayak uçları dokunma ve koku alma için özelleştirilmiştir. Kenelerin bazı türleri gözsüzdür. Karın kısmı geniş olup ayakları gibi göğüsten çıkmaktadır. Kenelerin boyları türlerine göre değişiklik gösterse de boyları 3 mm ile 5 mm arasındadır. Kene renkleri arasında renkleri koyu kahve-kırmızı kahverengi olanları mevcuttur. Keneler kan emerek beslenirler. Beslenmeyi bitirdikten sonra evlerde pencere, kapı ve süpürgeliklere geçerler. Kenelerin kan emmedikleri zamanlarda bulundukları yerler; çimenlerin üstü, çalılık alanlar ,kümes, ahır gibi hayvanların bulunduğu yerlerdir. Keneler İnsanlara ;hayvanların üzerinden ya da çimen çalılık gibi yerlerden direkt olarak geçerler. Kenelerin uçmak ve sıçrayabilmek gibi bir özellikleri yoktur. Keneler yumurtlama yöntemiyle çoğalırlar. Ayrı eşeylidirler. Gelişimlerinde metamorfoz vardır. Keneler yumurtadan 3 çift bacaklı larvalar halinde çıkarlar. Pupa evresini geçtikten sonra 8 bacaklı nimf (gelişmemiş yavru)olurlar.Nimfalarda bir pupa evresi geçirdikten sonra ergin hale gelerek erişkin bir kene olurlar.

KENENİN ÇIKARILMASI

Kan emen bir keneyi deriden yanlışça çıkarmaya çalışmak hastalık bulaşma riskini daha da arttıracağı için tehlikelidir. Çünkü çıkarılmaya çalışılan kene tepki olarak midesinde bulunan, mikrop ve bakterilerle dolu kanı tekrar geriye boşaltır .Cımbız, pens veya naylon ip yardımıyla deriye en yakın kısımdaki başından sıkıca tutularak dik olarak deriden çekilerek uzaklaştırılır ve en yakın sağlık kuruluşuna gitmek çok daha sağlıklı olacaktır.

KENE’NİN İNSAN SAĞLIĞINA ZARARLARI

Keneler insan ve hayvanların derisine yapışıp kan emerek beslenip yaşamlarını sürdürürler. Kan emdikten sonra bir sıvı bırakır ve bu sıvıyla virüsü insana verir .Bu nedenle de Keneler bir çok hastalığı insanlara bulaştırabilirler. Özellikle Kırım Kongo hastalığını yayarlar.

KENE İLAÇLAMA

Kenelerle mücadele etmek çok zordur. Kene ilaçlama yapmadan önce ilaçlama yapılacak alanın detaylı olarak analiz edilmesi gerekmektedir. Bunun nedeni hem iç alanlarda olabildiği gibi dış alanlarda da oldukları için bilgili ve bilinçli olarak mücadele etmek gerekir .Bu nedenle Kene ilaçlama esnasında kesinlikle bakanlık onaylı özel ilaçlar ve profesyonel yöntemlerle ilaçlama yapmak gerekir. Şafak ilaçlama olarak müşteri memnuniyetine dayalı çalışmayı prensip edinerek ,Sağlık bakanlığı onayını ve tecrübemizi birleştirerek size 7/24 kesintisiz hizmet olanağıyla çözüm ortaklığı sunuyoruz.