AKREP İLAÇLAMA

 

 

 

 

Akrep Anatomisi

Akrepler çok eski devirlerden beri yaşayan vücudu sert bir kitin tabakasıyla kaplı,kıvrık ve zehirli iğnesi olan eklem bacaklı ailesine bağlı bir türdür. Akreplerin boyları genellikle 2,5 cm ile 5 cm. boyları arasındadır ve renkleri türlerine göre Sarı, mavi, kırmızımsı kahverengi ve siyah renkte olabilmektedir. Gövdede önden arkaya doğru büyüyen , uçları çift çengelli 8 adet yürüme bacağı bulunur. Akrep karnında sekiz tane nefes deliği vardır. Bu nefes deliklerinden sadece birinin açık olması bile Akrep in nefes alması için yeterlidir. Akrepler bu özellikleri sayesinde 2 gün su altında rahatlıkla yaşayabilmektedir.
Akreplerin insanı bile öldürebilecek güçte olan zehirleri kuyruk kısımlarında ki kıskaçlar da bulunur ve buradan düşmana aktarılır.
Akrep ‘in kıskaçları düşmanlarını iğneyle sokmadan önce etkisiz hale getirmeyi sağlar. Ayrıca bu kıskaçlarla yeri kazıp kendine yuva yapabilirler. Akrepler böceklerle beslenirler ve çok az türü sebze ve meyve ile beslenir.  Akrep’in yaşam alanı taş duvar kovukları, toprak delikleri, bodrum, çatı, ahşap bina, depo, moloz yığını gibi yerlerdir. Akrep gündüzleri daha çok yuvalarında ve kuytu yerlerde geçirir ve geceleri aktifleşirler. Bahar ve sonbahar yağmurlarıyla yuvalarını su basınca bina içerisine girişleri sıklaşır.  Akreplere ev içinde yatak, mutfak, çatı araları, bodrum duvar dipleri olmak üzere her yerde rastlayabiliriz.

Akrap zararları

Akrepler çok zehirlidirler. Korunma içgüdüsüyle temas edilince sokarlar. Ve İnsanlarda hayati tehdit oluştururlar. Akreplerin en büyük zararı insanı sokmaları ve zehirlemeleridir. Akrepler soktuklarında soktukları yerde ağrı ve şişkinlik meydana gelir. Ayrıca soktukları kişide zehirlenme belirtileri bulantı,terleme,dilin kısmi olarak felci,karın krampları,kusma görülebilir.

Akrep İlaçlama

Akrep ile mücadele etmek zordur çünkü yavrularını üzerlerinde taşırlar. Öncelikle rutubetli yıkıntılı olan alanları temizlemek gerekir. Sonrasında ise Akrep ile mücadele için kesinlikle bakanlık onaylı özel ilaçlar ve profesyonel yöntemlerle ilaçlama yapmak gerekir. Şafak ilaçlama olarak müşteri memnuniyetine dayalı çalışmayı prensip edinerek ,Sağlık bakanlığı onayını ve tecrübemizi birleştirerek size 7/24 kesintisiz hizmet olanağıyla çözüm ortaklığı sunuyoruz.